Jairam Ramesh


Jairam Ramesh is an Indian economist and politician belonging to Indian National Congress. He was Indian Minister of State (Independent Charge) for Environment and Forests (from May 2009 to July 2011). He is a Member of Parliament representing Andhra Pradesh state in the Rajya Sabha since June 2004. From January 2006 to February, 2009, he was the Minister of State for Commerce and Industry and from April 2008 to February, 2009 was also the Minister of State for Power in the Congress Party-led United Progressive Alliance (UPA) government. He has earlier been Advisor to the Finance Minister during 1996-98 and to the Deputy Chairman, Planning Commission during 1992-94. He has previously also served in the Prime Minister’s Office, Planning Commission, Ministry of Industry and other central government departments in various capacities.